Start Blog Gdzie najlepiej zamieszkać w Poznaniu? Analiza lokalizacji

Gdzie najlepiej zamieszkać w Poznaniu? Analiza lokalizacji

Poznań od dawna uznawany jest za jedno z najlepszych miast do życia w Polsce. W stolicy Wielkopolski można znaleźć zarówno miejsca stworzone z myślą o osobach lubiących rozrywkę, kontakt z kulturą, jak i te odpowiednie dla mieszkańców stawiających na wypoczynek na łonie natury. W jakiej dzielnicy dobrze będą czuć się studenci, a która okaże się atrakcyjna dla rodzin z dziećmi? Sprawdź, gdzie zamieszkać w Poznaniu.

Dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu?

Poznań to miasto, które może sprostać potrzebom i oczekiwaniom niemal każdego. Stolica Wielkopolski jest przede wszystkim znana z tego, że od wielu lat to właśnie ona utrzymuje się w czołówce miast z najniższym bezrobociem w kraju. Znalezienie tam mieszkania to doskonały wybór zarówno dla osób poszukujących miejsca, w którym można rozpocząć swoją karierę, jak i tych, pragnących dalej się rozwijać i awansować na wyższe stanowiska.

Poznań na pewno docenią również osoby, które chciałyby zamieszkać w miejscu stwarzającym okazję do obcowania z kulturą. Można odwiedzić tam m.in. Teatr Polski, Teatr Muzyczny, Bibliotekę Raczyńskich, a także liczne muzea. Znalezienie mieszkania w Poznaniu to też doskonały wybór dla przyszłych studentów. W Poznaniu jest bowiem wiele uczelni wyróżniających się wysokim poziomem nauczania, m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny  czy też Uniwersytet Przyrodniczy.

W mieście można również znaleźć wiele klubów oraz restauracji i kawiarni, a także galerii handlowych, dzięki czemu organizacja wolnego czasu w Poznaniu nie powinna być trudna. Co więcej, stolica Wielkopolski na tle innych dużych miast wyróżnia się licznymi terenami zielonymi jak Jezioro Maltańskie, Park Cytadela czy tereny nad Wartą, które na pewno zachęcą do zamieszkania w opisywanym mieście wszystkich entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto także zaznaczyć, że Poznań to doskonałe miejsce do życia dla osób lubiących aktywność fizyczną ze względu na liczne obiekty sportowe w mieście, ścieżki rowerowe oraz miejsca, w których można biegać.

Gdzie zamieszkać w stolicy Wielkopolski? Osiedla w Poznaniu

Ze względu na to, że Poznań cieszy się popularnością wśród osób szukających odpowiedniego miejsca do życia, stale są tutaj realizowane nowe inwestycje mieszkaniowe. Do najbardziej rozpoznawalnych osiedli zaliczane są:

 • Stare Miasto,
 • Wilda,
 • Piątkowo,
 • Rataje,
 • Jeżyce,
 • Grunwald,
 • Strzeszyn.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymienione dzielnice nie są jedynymi. Obecnie stosowany jest podział administracyjny miasta wprowadzony w 2011 roku, zgodnie z którym stolica Wielkopolski jest podzielona na 42 jednostki pomocnicze miasta, określane nierzadko mianem osiedli. Wielu mieszkańców stosuje jednak starszy podział na dzielnice. Poznań dzielił się wtedy na: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wildę, Grunwald oraz Jeżyce. Każda część stolicy Wielkopolski odpowiada na inne potrzeby mieszkańców, dlatego po dokonaniu analizy poszczególnych lokalizacji, każdy będzie mógł znaleźć osiedle w Poznaniu dla siebie.

 

Mieszkania dla studentów w centrum Poznania — dlaczego warto na nie postawić?

Jednymi z najczęściej wyszukiwanych obiektów na wynajem są mieszkania dla studentów. Poznań, tak jak zostało już wspomniane, należy do miast, w których jest wiele uczelni wyższych. Co więcej, stolica Wielkopolski oferuje liczne miejsca takie jak kluby czy puby na Starym Mieście. Te na pewno przypadną do gustu młodym ludziom. W związku z tym, osoby lubiące tego rodzaju rozgrywkę powinny zwrócić uwagę na mieszkania, które znajdują się w centrum, co pozwoli mieć wszystkie te rozrywki na wyciągnięcie ręki.

Zaletą centrum miasta jest również dobre skomunikowanie z oddalonymi od niego osiedlami. Dzięki temu niezależnie gdzie znajduje się określony wydział wybranej uczelni, dana osoba może komfortowo do niego dojechać. W bazie Immo House są zarówno kawalerki, doskonałe dla osób chcących mieszkać w pojedynkę, jak i większe mieszkania, świetne dla grup przyjaciół wspólnie wybierających się na studia do Poznania. Alternatywą dla osób, dla których bliskość centrum nie jest ważna, mogą być cztery kąty zlokalizowane w pobliżu wybranych uczelni.

Najlepsza dzielnica Poznania dla rodzin z dziećmi — jak wybrać?

Należy również zaznaczyć, że stolica Wielkopolski to także miasto przyjazne dla rodzin z dziećmi. W jakiej dzielnicy Poznania warto zamieszkać? Szukając odpowiedniego lokum, dobrze zwrócić uwagę na mieszkania i domy zlokalizowane w pobliżu przedszkoli oraz szkół mających renomę. Jeśli zależy Ci na tym, aby najmłodsi członkowie rodziny mogli szybko dostać się do szkoły, postaw na takie osiedla jak Grunwald czy Jeżyce. Dodatkową ich zaletą jest również dobra komunikacja z innymi częściami miasta. Warto zwrócić też uwagę na dzielnice Poznania z infrastrukturą dostosowaną do najmłodszych. Wiele placów zabaw można zobaczyć m.in. na Ratajach.

Lista ulubionych miejsc wypoczynku Poznaniaków — w pobliżu tych lokalizacji warto

Wiele osiedli w Poznaniu jest popularnych przede wszystkim ze względu na to, że znajdują się tam miejsca, w których mieszkańcy miasta lubią wypoczywać zarówno wiosną, latem, jak i jesienią czy zimą. Poszukując mieszkania dla siebie, warto zwrócić uwagę na odległość od tych miejsc oraz skomunikowanie z nimi, szczególnie jeśli lubi się spędzać czas wolny poza domem.

Wśród tego rodzaju lokalizacji są: Park Kasprowicza na osiedlu Łazarz oraz tereny zielone przy Starym Browarze w centrum miasta. Dobrze sprawdzić również, jak daleko ma się ze swojego wymarzonego lokum nad Jezioro Maltańskie oraz Strzeszyńskie, które też cieszą się niemałym zainteresowaniem.

Domy i mieszkania pod Poznaniem — dla kogo?

Chcąc korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje stolica Wielkopolski, a przy tym, marząc o spędzaniu czasu w domowym zaciszu, z dala od hałasu centrum, warto zdecydować się na kupno lub wynajem mieszkania albo domu pod Poznaniem. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które mają samochód, ponieważ te bez trudu dojadą do centrum do pracy, szkoły czy też na zakupy. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze lokum dla siebie i swojej rodziny, skorzystaj z pomocy biura nieruchomości Immo House — dzięki nam w krótkim czasie znajdziesz odpowiednie mieszkanie.

FAQ:

 1. Gdzie w Poznaniu powinny zamieszkać rodziny z dziećmi?

  Rodziny z dziećmi dobrze będą czuć się m.in. na Ratajach ze względu na infrastrukturę stworzoną z myślą o najmłodszych, a także w takich częściach miasta jak Grunwald czy Jeżyce, gdzie jest wiele szkół i przedszkoli.

 2. Jakie są najatrakcyjniejsze dzielnice Poznania dla studentów?

  Studenci najchętniej zamieszkują Stare Miasto oraz okolice centrum ze względu na bliskość rozrywek, jakie oferuje stolica Wielkopolski. Wielu z nich szuka mieszkań również w lokalizacjach przy uczelniach.

 3. Jak znaleźć najlepsze mieszkanie dla siebie w Poznaniu?

  Podczas poszukiwań idealnego mieszkania w Poznaniu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych pośredników nieruchomości, którzy znajdą lokum dostosowane do potrzeb wszystkich przyszłych domowników.

Skontaktuj się z naszym zespołem

ul. Wyspiańskiego 14/3
60-750 Poznań
Godziny otwarcia:

pn – pt  10:00 – 17:00

Wyślij wiadomość
Immohouse.pl 2021
Realizacja NiceIT