Start Blog Stan deweloperski mieszkania lub domu – co musisz wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania lub domu – co musisz wiedzieć?

Coraz częściej zauważamy przewagę mieszkania lub domu w stanie deweloperskim nad nieruchomościami już w pełni wykończonymi. Fakt ten nie powinien dziwić – wybrane przez nas lokum możemy urządzić wedle naszego gustu i wybranych przez nas materiałów. Stan deweloperski mieszkania to co prawda duża swoboda, ale także sporo pracy, tym bardziej że standard wykończenia może się różnić zależnie od dewelopera.

Stan do wykończenia – co to znaczy?

Stan deweloperski to termin, który we współczesnym budownictwie pojawia się coraz częściej, a na rynku pierwotnym określa podstawowy standard wykończenia mieszkania. Nie jest to jednak trend globalny. W wielu krajach, w tym także w Stanach Zjednoczonych, stan deweloperski mieszkania czy domu nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wynika to głównie z oszczędności czasu i pieniędzy przez kupujących. Mieszkańcy zamożnych krajów preferują wprowadzenie się do gotowego mieszkania od razu po jego zakupie.

W przeciwieństwie do wykończenia „pod klucz”, mieszkania w stanie deweloperskim są znacznie tańsze od tych już wykończonych, lecz nie nadają się do natychmiastowego zamieszkania. Puste ściany, surowe posadzki, brak drzwi czy też wyposażenia łazienkowego i kuchennego sprawia, że przed wprowadzeniem się i zamieszkaniem należy przeprowadzić dość kosztowny proces wykończenia wnętrza przez prawnego nabywcę. Nie bez powodu do stanu deweloperskiego warto się przygotować i finansowo, i czasowo – prace wykończeniowe i kompleksowa aranżacja wnętrz mogą pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Stan deweloperski – co wchodzi w skład?

Praktycznie każde mieszkanie oferowane na rynku pierwotnym w Polsce ma stan deweloperski. To na naszym rynku standard. Mimo braku konkretnej i prawnie wiążącej definicji stanowi rozwiązanie na tyle rozpowszechnione, że z pewnością każdy kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego prędzej czy później się z nim spotka. Przed zakupem nieruchomości należy uważnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi standardu wykończenia danej inwestycji – zawarte są w nim wszystkie wiążące informacje istotne dla dalszych prac wykończeniowych.

Mieszkanie w standardzie deweloperskim zazwyczaj jest oddawane w ręce nabywcy w stopniu umożliwiającym rozpoczęcie prac wykończeniowych. Obejmuje między innymi:

 • otynkowane ściany, łącznie z przygotowaniem ścian do malowania,
 • ścianki działowe,
 • poszczególne przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • przygotowanie drogi dojazdowej,
 • ocieplenie elewacji (w przypadku domów wolnostojących),
 • ocieplenie dachu,
 • osadzenie rur spustowych,
 • drzwi wejściowe,
 • osadzone parapety wewnętrzne oraz okna,
 • zamontowane grzejniki i osprzęt,
 • wykończenie innych elementów z zewnątrz budynku,
 • wylewkę podłogową,
 • gniazdka elektryczne,
 • zagospodarowanie zieleni.

Nie warto jednak brać powyższych terminów za pewnik – deweloperzy pojęcie stanu deweloperskiego traktują różnie. Część firm oferuje także podwyższony stan deweloperski. Charakteryzuje go przede wszystkim lepszy standard wykończenia, który obejmuje np. rolety antywłamaniowe czy instalację alarmową, wykończenie łazienki (biały montaż) czy też montaż podłóg i drzwi wewnętrznych.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to gratka na rynku nieruchomości

Deweloperzy rozpowszechnili na rynku budowlanym stan deweloperski przede wszystkim z uwagi na kuszenie klientów niską ceną zakupu w porównaniu z lokalami już urządzonymi. Potencjalnie zainteresowanie rozwiązanie to przyjęli bardzo pozytywnie. Okazuje się, że coraz chętniej wykańczamy mieszkanie wedle indywidualnych wymagań, wykorzystując w tym celu samodzielnie wybrane przez nas materiały, surowce i elementy wyposażenia. 

Możemy zaaranżować mieszkanie według własnego pomysłu, postawić na styl nowoczesny i futurystyczny bądź odwrotnie – na ponadczasową klasykę. Część osób traktuje standard deweloperski domu jako możliwość wyrażenia własnej kreatywności, a inni z przyjemnością patrzą, jak z każdym kolejnym dniem surowe i puste wnętrze nabiera domowej atmosfery.

Czy mieszkanie w stanie deweloperskim jest lepszym wyborem niż wykończone?

Zakup mieszkania zazwyczaj jest decyzją na całe życie, której nie warto podejmować pochopnie i kierując się jedynie sercem – istotny jest także zdrowy rozsądek. Z pewnością największy problem jest z wyborem rynku. Rynek pierwotny jest najlepszym rozwiązaniem dla wymagających osób, które chcą samodzielnie zaplanować i wykończenie, gdyż mają własną wizję.

Natomiast rynek wtórny ma zupełnie inne zalety. Warto wśród nich wymienić dostępność, gdyż mieszkanie wykończone jest od razu gotowe do zamieszkania. Nie dla wszystkich wybieranie odpowiedzialnej ekipy i zakup materiałów na własną rękę stanowi komfortową czynność, w której potrafią się odnaleźć.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – jak się za to zabrać?

Prace remontowe wielu osobom kojarzą się wyłącznie ze stresem, narastającymi kłopotami i stratą czasu, podczas gdy tak naprawdę mogą stać się prawdziwą przyjemnością. Możemy zrobić to samodzielnie, z ekipą lub za pomocą wyspecjalizowanych firm, które realizują usługę wykończenia lokalu pod klucz w formie pakietów. Najniższy obejmuje z reguły podstawowe i ograniczone materiały budowlane oraz sprzęty sanitarne, podczas gdy najwyższy, np. typu Premium lub Gold, może obejmować także umeblowanie i wszystkie urządzenia użytku domowego. Skorzystanie z tego typu rozwiązania zazwyczaj sprowadza się do uiszczenia opłaty i udostępnienia lokalu.

Warto przygotować się na nieco więcej pracy i wydatków, jeśli jednak zamierzamy stan deweloperski wykończyć wedle własnej wizji. Pierwszym etapem jest z reguły założenie ościeżnic, drugim malowanie ścianek działowych i nośnych oraz sufitu, a kolejnym – wykończenie kuchni oraz łazienki, w tym podłączenie urządzeń sanitarnych. Te dwa pomieszczenia generują zdecydowanie największe koszty i pochłaniają większość budżetu przeznaczonego na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. W międzyczasie warto także zamontować elementy oświetleniowe. Ostatnim krokiem do sukcesu jest montaż podłóg, który z reguły wieńczy całą pracę i oznacza zbliżanie się do finału.

Odbiór mieszkania – klucz do spełnienia marzeń

Wiemy już, co oznacza stan deweloperski i dlaczego jest obecnie aż tak popularny na rynku nieruchomości. Nie wiemy jednak, jak przygotować się na odbiór naszego wymarzonego lokum od dewelopera. Ten charakterystyczny termin opisuje ostateczną wizytę w zakupionym mieszkaniu jeszcze przed przeniesieniem jego własności na kupującego, na której klient powinien ocenić stan techniczny mieszkania. Warto porównać stan rzeczywisty z tym znajdującym się w prospekcie informacyjnym, dołączonym do umowy deweloperskiej.

Należy zwrócić uwagę między innymi na typ drzwi wejściowych, okien oraz parapetów, rodzaje grzejników i ich rozlokowanie, rozmieszczenie ścian oraz gniazdek. W przypadku domu konieczne jest sprawdzenie ocieplenia dachu i przygotowania ścian do malowania.

FAQ:

 • Co oznacza stan deweloperski domu?

Stan deweloperski nie ma jednej definicji, dlatego jego zakres jest całkowicie dowolny i zależny wyłącznie od dobrej woli dewelopera. Z tego względu ze stanem deweloperskim warto zapoznać się zawczasu – wszystkie informacje na temat poszczególnych prac budowlanych znajdziesz w umowie deweloperskiej.

 • Czy można kupić lokal pod klucz z rynku pierwotnego?

Wielu deweloperów ma w ofercie nie tylko opcję podwyższonego stanu deweloperskiego, lecz istnieje także możliwość wykończenia zakupionego mieszkania pod klucz. Warto z tej opcji skorzystać jeśli chcesz wprowadzić się od razu do gotowego lokalu i nie zajmować się wyborem materiałów i ekipy samodzielnie.

 • Dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim – czy wykończenie jest kosztowne?

Wykończenie lokalu z reguły kosztuje od kilkunastu tysięcy złotych w przypadku, gdy prace przeprowadzimy samodzielnie do nawet kilkudziesięciu tysięcy i więcej, jeśli chcemy przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie i wykorzystać najwyższy standard wykończenia. Warto przygotować się na kwotę nie niższą niż 1000 zł/m².

Skontaktuj się z naszym zespołem

ul. Wyspiańskiego 14/3
60-750 Poznań
Godziny otwarcia:

pn – pt  10:00 – 17:00

Wyślij wiadomość
Immohouse.pl 2021
Realizacja NiceIT