Podczas wynajmu, a także kupna lub sprzedaży nieruchomości trzeba dopełnić wielu formalności. Jeden z dokumentów, które warto sporządzić to protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Choć nie jest obowiązkowy, wiele osób go podpisuje, ponieważ pozwala na ochronę interesów obu stron. Co zawiera tego rodzaju druk? Kiedy może okazać się przydatny?
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to dokument, w którym można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące stanu technicznego lokalu. Stanowi on potwierdzenie warunków panujących w danej nieruchomości podczas jej przekazania kupującemu lub wynajmującemu. Z protokołu można dowiedzieć się m.in. jaki był stan liczników w danym momencie, wyposażenie lokalu, a także poznać ewentualne usterki. To z kolei w razie wykazania nieprawidłowości może być podstawą do dochodzenia swoich praw.
Dobrze pamiętać, aby przed podpisaniem dokumentu sprawdzić, czy zostały w nim zawarte wszystkie usterki. Nie warto w tym przypadku spieszyć. Jeśli dopiero po jakimś czasie znajdzie się nieprawidłowości, trzeba mieć na uwadze, że to osoba, która zamieszkała w danym lokalu, może być uznana za sprawcę szkód. Oczywiście należy pamiętać, że nie dotyczy to zużycia przedmiotów wynikającego z ich poprawnego użytkowania.
Warto mieć na uwadze, że protokół przekazania mieszkania oraz jego odbioru powinien być wykonany w dwóch egzemplarzach dla obu stron. Zarówno kupujący, jak i sprzedający lokal powinni również pamiętać o podpisaniu się na każdej kopii. Dzięki temu dokument będzie mieć moc sprawczą.
Warto podkreślić, że to kiedy zostanie sporządzony i podpisany protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania również odgrywa istotną rolę. Z reguły czynności te wykonuje się podczas przekazania nieruchomości wynajmującemu lub nabywcy. To pozwala mieć pewność, że dana osoba rozpocznie korzystanie z nieruchomości dokładnie w takim stanie, jak ten wskazany w protokole zdawczo-odbiorczym.
Jeśli zależy kupującemu lub wynajmującemu na tym, aby zyskać pewność, że wyposażenie mieszkania pozostanie w niezmienionym stanie – konieczne jest podpisanie wspomnianego dokumentu jeszcze przed umową sprzedaży nieruchomości lub jej najmu. W innym przypadku właściciel nieruchomości może ją sprzedać albo wynająć w stanie surowym, nawet jeśli wcześniejsze ustalenia były inne.
Dlaczego opisywany dokument dla tak wielu osób jest ważny? Przede wszystkim chroni przed roszczeniami, które mogą pojawić się po wynajmie lub sprzedaży mieszkania, gdy nowi mieszkańcy lokalu zauważą jakieś usterki. Może być przydatny nawet podczas procesu sądowego.
Tego rodzaju dokument okazuje się również potrzebny po okresie najmu mieszkania. Protokół zdania mieszkania pozwala na łatwe sprawdzenie, czy stan nieruchomości zgadza się z tym, w jakim była ona przed wynajmem. W razie wykazania jakichś usterek, spowodowanych przez najemców, właściciel może wymagać od nich określonej opłaty. Należy jednak przy tym pamiętać, że tak jak zostało wcześniej wspomniane, nie są do tego zaliczane nieprawidłowości wynikające ze zużycia określonych przedmiotów czy te niezależne od osób, które zamieszkiwały dane mieszkanie.
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać określone informacje. Ważne są:
Te wszystkie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Wzór ogólny tego dokumentu można znaleźć w internecie, co znacznie ułatwia dopełnienie wszelkich formalności.
Co jeszcze może zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania? Sprzedaż czy wynajem wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością, dlatego warto dobrze się zabezpieczyć. W tym celu niektórzy dołączają do dokumentów również zdjęcia obrazujące stan ogólny mieszkania. Dzięki temu potwierdza się to, co zostało zapisane w druku. Dobrze pamiętać, aby oprócz zrobienia zdjęć poszczególnych pomieszczeń, udokumentować też wszelkie usterki oraz stan sprzętu pozostawionego w danym lokalu. Część osób, sporządzając protokół przekazania lokalu mieszkalnego, dołącza do niego formularze od firm dostarczających do mieszkania media.
Jak przygotować protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania? 2022 rok to czas, kiedy wielu ludzi, zamiast samemu poświęcać znaczną część czasu na zaznajomienie się z prawem czy też na to, aby znaleźć poprawny wzór protokołu zdawczo-odbiorczego, stawia na pomoc pośrednika, która pomoże w znalezieniu odpowiedniego lokalu zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Ponadto jego doradztwo może okazać się również przydatne dla właścicieli nieruchomości. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby dokument był wykonany poprawnie, zdecyduj się na pomoc doświadczonego fachowca. Takich specjalistów zatrudniamy w Immo House.
Fotografie do protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania zazwyczaj dołączają osoby, które wynajmują nieruchomość, aby móc potwierdzić określony stan techniczny lokalu.
Nie ma obowiązku spisywania protokołu zdawczo-odbiorczego, jednak dokument ten w wielu przypadkach okazuje się przydatny.
Pośrednik nieruchomości to osoba z wiedzą i doświadczeniem, co pozwala mu na skuteczną pomoc przy dopełnianiu wszelkich formalności związanych z obrotem mieszkaniami. W związku z tym jego pomoc może być przydatna przy sporządzaniu protokołu.