Zakup mieszkania z rynku wtórnego to nie tylko znalezienie korzystnej oferty i opłacenie nieruchomości. Cały proces trwa nieco dłużej, a podczas realizacji kolejnych jego etapów na swojej drodze spotyka się znaczną liczbę osób oraz instytucji. Jakich? Kto pomaga w załatwieniu formalności przy zakupie mieszkania? Czy warto korzystać z pomocy eksperta finansowego przy poszukiwaniu oferty kredytu hipotecznego?
Najważniejszymi osobami w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego są oczywiście kupujący oraz sprzedający. Pierwsza osoba to ta, która podjęła decyzję o inwestycji w wymarzone lokum. Odpowiada przede wszystkim za wybranie zgodnej z jej oczekiwaniami nieruchomości, dopełnienie formalności, a także opłacenie mieszkania. Jeśli zdecyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, konieczne będzie też znalezienie korzystnej oferty banku.
Druga ważna osoba to sprzedający, a więc ktoś chcący spieniężyć określoną nieruchomość. Warto pamiętać o tym, że powinien on poświadczyć, że jest właścicielem danego lokum. Jak to zrobić? Wystarczą odpowiednie dokumenty potwierdzające posiadanie mieszkania takie jak: akt notarialny czy wypis z księgi wieczystej nieruchomości. To ze sprzedającym kupujący ma kontakt na wielu etapach zakupu danego obiektu z rynku wtórnego.
Jeśli chce się, aby zakup mieszkania z rynku wtórnego przebiegł sprawnie i bez stresu, warto postawić na pomoc dobrego biura nieruchomości. To pozwoli uniknąć wielogodzinnego przeszukiwania portali ogłoszeniowych oraz oglądania mieszkań, które nie spełniają stawianych przed nimi wymagań. W końcu wśród ofert dostępnych w sieci nierzadko znajdują się te już nieaktualne, bez zdjęć czy z niekompletnym opisem mówiącym niewiele na temat określonego lokum.
Pośrednik znający Twoje potrzeby może w krótkim czasie wybrać najlepsze dla Ciebie ogłoszenia. W końcu baza nieruchomości na sprzedaż budowana przez daną firmę zazwyczaj jest spora, a co za tym idzie, możliwe staje się zaproponowanie wielu ciekawych opcji. Ponadto z pomocą doświadczonej osoby znacznie łatwiej zadać o dopełnienie formalności przy zakupie mieszkania. Pośrednik wie, na co zwrócić uwagę oraz jak powinny zostać wypełnione określone wnioski. Nierzadko korzystanie z jego rad okazuje się ważne podczas negocjacji ceny.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy agent jest pomocny w tym samym stopniu. Warto więc przed wyborem osoby, z którą chcesz współpracować, sprawdzić, czy rzeczywiście ma odpowiednie umiejętności umożliwiające skuteczną doradztwo podczas poszukiwania mieszkania. Jeśli chcesz mieć pewność, że stawiasz na fachowców, wybierz usługi Immo House. Znajdziemy dla Ciebie idealne cztery kąty i będziemy służyć pomocą na każdym etapie inwestycji.
Wiele osób nie ma zebranej całej kwoty potrzebnej do zakupu mieszkania. Aby ją zdobyć, można zdecydować się na kredyt hipoteczny. W takim przypadku istotną rolę przy opisywanej inwestycji odegra również bank. Warto zaznaczyć, że nierzadko, żeby otrzymać pieniądze, trzeba wykupić ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu zyskasz też ochronę w razie losowych zdarzeń takich jak pożar czy zalanie. Jeśli myślisz o tym, czy ustanowienie hipoteki to dobry pomysł, pamiętaj, aby przeanalizować propozycje różnych banków. Każda z tego rodzaju instytucji oferuje kredyty na nieco innych warunkach.
Obawiasz się, że wybranie odpowiedniej oferty banku będzie trudne? W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego lub eksperta finansowego. Czym różnią się te dwa stanowiska? Doradca to osoba całkowicie niezależna, co oznacza, że nie pobiera wynagrodzenia od banku, a jedynie od swoich klientów. Inaczej będzie w przypadku eksperta – ten pomoże w podjęciu decyzji za darmo, ponieważ jeśli dopełni wszystkich niezbędnych formalności, otrzyma wynagrodzenie od banku. Niezależnie jednak od tego, na kogo postawisz, ostateczna decyzja odnośnie do kredytu będzie należeć do Ciebie.
Ważną funkcję nierzadko pełni też rzeczoznawca majątkowy. Jest on również związany z sytuacjami, gdy nabycie nieruchomości okazuje się możliwe dzięki kredytowi hipotecznemu. To właśnie ta osoba odpowiada za stworzenie operatu szacunkowego, a więc za ocenę wartości określonego mieszkania. Warto podkreślić, że rzeczoznawcami majątkowymi zostają wyłącznie ludzie z odpowiednimi kwalifikacjami. Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę? Można wybrać go samemu lub skorzystać z listy stworzonej przez bank.
Notariusz to kolejna osoba odgrywająca bardzo ważną rolę podczas zakupu nieruchomości. Należy pamiętać, że tę funkcję odgrywają wyłącznie osoby, które ukończyły studia prawnicze, odbyły aplikację i zdały egzamin państwowy. Aby możliwe było sprzedanie danego lokum trzeba zebrać dokumenty potrzebne do aktu notarialnego kupna mieszkania – to zadanie leży głównie po stronie sprzedającego. Załatwiając sprawy u notariusza, trzeba pamiętać o tym, żeby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Za jego sprawą pieniądze trafiają do właściwego urzędu skarbowego. Ponadto do kosztów należy doliczyć taksę notarialną.
Podpisanie aktu notarialnego – i co dalej? Po jego zarejestrowaniu można przejść do złożenia wniosku o zmianę wpisu w księdze wieczystej. To zadanie niektórzy zlecają również notariuszom. Sąd sprawdzi poprawność wniosku, a jeśli wszystko zostanie dokonane zgodnie z obowiązującymi zasadami, zajmie się dokonaniem właściwego wpisu.
Najczęściej koszty, jakie trzeba pokryć po podpisaniu aktu notarialnego, są płacone przez kupującego, a ustaleniem spotkania i wyborem notariusza zajmuje się sprzedający.
Gdy podpiszesz akt ustanowienia własności lokalu, musisz też opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Formalności po zakupie mieszkania to również konieczność, aby złożyć wniosek do sądu o zmianie właściciela nieruchomości.
Podatek od czynności cywilnoprawnych należy uregulować u notariusza, który z kolei dba o to, aby pieniądze znalazły się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania płatnika.