Zakup działki budowlanej i postawienie na niej własnego domu to marzenie wielu osób. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest znalezienie odpowiedniego terenu, na którym ma stanąć lokum. Obecnie można wybierać spośród wielu ofert. Jak znaleźć tę spełniającą nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?
Przed zakupem terenu, na którym ma stanąć dom, warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim, ważne jest to, czy chcemy zamieszkać bliżej centrum miasta, na jego obrzeżach, czy może na wsi. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Pierwsza będzie odpowiednia dla osób, którym zależy na tym, aby być blisko centrum, a więc w pobliżu galerii handlowych czy miejsc, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne. Z kolei, jeśli domownicy chcą być bliżej natury, jednak wciąż zwracają uwagę na to, aby być bliżej miasta – mogą zaplanować budowę domu na jego obrzeżach.
Osoby, którym nie zależy na bliskości miasta, nierzadko decydują się na działki położone na wsi. Te są doskonałe dla każdego, kto marzy o dużym ogrodzie z dala od ruchliwej ulicy. Podczas zakupu ziemi, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy dany teren ma dostęp do drogi publicznej. Bez tego postawienie domu okaże się prawdopodobnie niemożliwe. Ważne, aby jeszcze przed dokonaniem inwestycji sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W nim powinna zostać zawarta informacja, czy realizacja założonego projektu będzie w ogóle możliwa na danym terenie. W tym dokumencie nierzadko są także dane dotyczącego tego, gdzie można postawić określony obiekt czy jaką wysokość może mieć.
Z planu zagospodarowania przestrzennego można dowiedzieć się też, co może powstać w pobliżu określonej działki. Jest to szczególnie ważne dla osób, którym zależy na tym, aby nie mieszkać w przyszłości, np. obok dużego centrum handlowego. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dostępny jest MPZP. Co zrobić w takim przypadku? Najlepsze rozwiązanie to złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W nim również zawarte są najważniejsze informacje dotyczące ewentualnej budowy domu na określonym terenie.
Wymieniając, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki, warto także wspomnieć o jej wielkości. Ta w znacznej mierze zależy od tego, jak duży obiekt chce się na niej postawić. Im większy, tym z reguły bardziej rozległy teren będzie potrzebny. Warto również przemyśleć, jak duży ma być ogród oraz czy planuje się postawienie w nim dodatkowych elementów, np. altany czy garażu. Trzeba pamiętać, że w znacznej mierze to liczba metrów kwadratowych działki wpływa na jej cenę.
Planując kupno działki budowlanej, warto także wziąć pod uwagę to, jaki powinna mieć kształt. Z reguły wybierane są opcje kwadratowe lub prostokątne, ponieważ takie tereny najłatwiej zagospodarować. Nietypowe warianty mogą okazać się nieco kłopotliwe, przez co postawienie zaprojektowanego domu i aranżacja ogrodu według wcześniejszych planów będą trudne, a nawet niemożliwe.
Ważne jest też ukształtowanie gruntu, na którym ma stanąć dom. Działka położona na terenach zalewowych, gdzie istnieje ryzyko powodzi to z reguły miejsce, gdzie nie może stanąć żaden obiekt. Warto także unikać tych pochyłych czy nierównych, bo prawdopodobnie będą wymagać dodatkowych prac na działce lub dostosowania do nich projektu domu, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ponadto przed zakupem działki warto upewnić się, że w miejscu, w którym ma zostać postawiony dom, nie ma trudnych do usunięcia, wieloletnich drzew.
Jak kupić działkę budowlaną, aby później tego nie żałować? Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z jej właścicielem, a także osobami zajmującymi tereny dookoła danego miejsca. To pomoże w lepszym poznaniu okolicy oraz przyszłych sąsiadów. Warto też zainteresować się tym, jak wygląda historia działki – kto zamieszkiwał ją wcześniej? Czy były tam jakieś domy? Ważne jest również to, czy w danej miejscowości lub w pobliżu niej nikt nie planuje budowy uciążliwych zakładów przemysłowych albo innych miejsc, które mogłyby okazać się dokuczliwe dla domowników.
Istotne jest również to, jak dana działka jest zlokalizowana względem stron świata. Widząc dany teren, można wyobrazić sobie na nim dom, a także wszystkie inne elementy, które powinny się tam znaleźć. Dobrze pamiętać o tym, aby sypialnie umieścić od wschodu, natomiast kuchnię od północy. Po stronie zachodniej warto umieścić salon. Przemyślane rozłożenie pomieszczeń domu sprawi, że każda chwila w nowym lokum będzie jeszcze przyjemniejsza.
Dobrze, jeśli wybrana działka będzie uzbrojona. Co to oznacza? Przede wszystkim doprowadzenie do niej takich mediów jak prąd, woda czy kanalizacja. Jeśli ktoś zainwestuje w teren nieuzbrojony, powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ponadto budowa w takich przypadkach nierzadko trwa dłużej, ponieważ w celu uzyskania przyłączy trzeba składać wnioski. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie w danej lokalizacji bez dostępu do podstawowych mediów.
Nie tylko usytuowanie danego terenu, jego otoczenie, orientacja czy rozmiar są istotne dla osób planujących kupno działki budowlanej. Formalności obejmują sprawdzenie księgi wieczystej. To właśnie w niej znajdują się informacje dotyczące właściciela określonego miejsca oraz ewentualne obciążenia związane np. z zaciągniętymi na nie kredytami.
Warto także sprawdzić, czy dana działka nie ma służebności przejazdu, ponieważ to może okazać się uciążliwe. Należy również pamiętać, że jeżeli dana działka nie ma księgi wieczystej, potrzebny będzie inny dokument potwierdzający, że oferująca ją osoba jest jej właścicielem.
Jeśli samodzielne poszukiwanie terenu, na którym mógłby stanąć wymarzony dom, wydaje się nieco skomplikowane i czasochłonne, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pośrednik nieruchomości przeprowadza klientów przez kupno działki budowlanej krok po kroku, towarzysząc im na każdym etapie. Dzięki temu ma się pewność, że inwestycja jest korzystna, a dodatkowo nie trzeba spędzać wielu godzin na przeglądaniu licznych ogłoszeń, ponieważ pośrednik szuka w swojej bazie pasujących do określonych oczekiwań ofert. W Immo House również pomagamy osobom poszukującym działek budowlanych.
Przed zakupem działki dobrze zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, a także z zapisami w księdze wieczystej.
Dobrze, jeżeli na wybranej działce są już wszystkie niezbędne instalacje – to pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.
Myśląc o zakupie działki, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, który pomoże ocenić otoczenie działki, jej powierzchnię, kształt czy też dopasowanie do innych stawianych przed nią wymagań.