Start Blog Jak zaoszczędzić przy kupnie mieszkania?

Jak zaoszczędzić przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, a także spory wydatek, na który wiele osób zbiera fundusze przez wiele lat. Istnieją jednak sposoby umożliwiające nabycie nieruchomości nieco taniej i zachowanie części pieniędzy, które można później przeznaczyć na stylowe dodatki do domu czy jego wyposażenie. Jak zaoszczędzić przy kupnie mieszkania? Podpowiadamy!

Jak szukać mieszkania do kupienia? Tylko z pomocą pośrednika!

Pierwszą myślą wielu osób, które marzą o własnej nieruchomości, jest znalezienie jej na własną rękę w internecie. Jak szukać mieszkania do kupienia, aby wybrać lokum w korzystnej cenie? Zamiast czasochłonnego i nierzadko stresującego przeglądania wielu stron z ogłoszeniami, warto udać się do biura nieruchomości i rozpocząć współpracę z pośrednikiem. Oczywiście za jego pomoc przy zakupie mieszkania będzie trzeba zapłacić. Jednak dzięki niemu można znacznie więcej zaoszczędzić.

Po przedstawieniu pośrednikowi swoich możliwości finansowych, a także oczekiwań odnośnie do mieszkania specjalista, który świetnie zna się na rynku nieruchomości, zaproponuje najkorzystniejsze oferty. Warto przy tym zaznaczyć, że biura nieruchomości zazwyczaj mają dostęp do znacznie większej liczby ofert niż użytkownicy internetu. Co więcej, osoba zajmująca się sprzedażą mieszkań potrafi również ocenić, ile warte jest określone lokum. Dzięki temu podejmując się tego rodzaju współpracy, zyskujesz pewność, że nie przepłacisz.

Korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca z dobrym biurem nieruchomości, są jednak znacznie większe. Warto podkreślić, że pośrednik towarzyszy swoim klientom przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, a także przy odbiorze mieszkania, dzięki czemu można mieć pewność, że wszelkie niezbędne formalności zostaną dopełnione. Jeśli szukasz mieszkania w stolicy Wielkopolski, dobrze skorzystać z pomocy, jaką oferuje biuro nieruchomości w Poznaniu Immo House. Nasi pośrednicy na życzenie klienta znajdą atrakcyjne mieszkania w korzystnych cenach w wielu dzielnicach miasta.

Zakup mieszkania – negocjuj cenę nieruchomości!

Dobrze pamiętać o tym, że cena nieruchomości podana w ogłoszeniu nie musi być tą ostateczną. Zazwyczaj sprzedający podają wyższą kwotę niż faktyczna wartość danego lokum. Tutaj także przydatna może okazać się pomoc pośrednika, który nauczony doświadczeniem wie również, jak tego rodzaju rozmowy powinny wyglądać. Niezależnie jednak od tego, czy cenę mieszkania negocjuje się samodzielnie, czy z profesjonalistą, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • materiały budowlane wykorzystane do budowy obiektu, w którym znajduje się dane mieszkanie, a także jego ogólny stan techniczny. Zniszczone schody na klatce czy brudna elewacja również mogą prowadzić do obniżenia ceny nieruchomości;

  • ściany i sufity – powodem do obniżenia ceny mogą być ślady zalania czy zawilgocenie ścian, co nierzadko prowadzi do rozwijania się na nich pleśni;

  • okna – powinny być szczelne oraz tłumić odgłosy z zewnątrz (szczególnie, jeśli mieszkanie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy);

  • rozkład pomieszczeń oraz to, jakimi ścianami są od siebie oddzielone – jeśli będą zbyt cienkie, domownicy nawet przebywając w innych pomieszczeniach, mogą sobie przeszkadzać;

  • stan techniczny instalacji w mieszkaniu.

Dla wielu ludzi istotna jest estetyka nieruchomości. Jeśli osoba planująca sprzedaż mieszkania o to nie zadbała, także warto podjąć się próby negocjacji. Trzeba jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem rozmów sprawdzić, ile kosztują inne nieruchomości w danej okolicy, zwracając uwagę na metraż mieszkania oraz jego stan. Umiejętnie prowadzone rozmowy zazwyczaj przynoszą efekty, ponieważ faktyczne wartości mieszkań są zwykle niższe niż ceny podawane przez sprzedawców.

Czy rzeczoznawca majątkowy może pomóc zaoszczędzić pieniądze?

Zastanawiając się, jak zaoszczędzić przy kupnie mieszkania, warto również przemyśleć skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Przygotowuje on operat szacunkowy, czyli ocenia, ile faktycznie warte jest określone lokum. Choć trzeba za to zapłacić, dokument ten może być przydatny podczas negocjacji. Jeśli uda się nieco zmniejszyć cenę za zakup nieruchomości, koszt ten na pewno się zwróci. Co więcej, operat jest potrzebny, jeśli nabywca chce wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie a dodatkowe koszty

Wiele osób podczas zakupu mieszkania decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który umożliwia pokrycie kosztów związanych z nabyciem wymarzonej nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że różne banki mają przygotowane odmienne oferty – na niektórych można zaoszczędzić, na innych wręcz przeciwnie.

W takich wypadkach dobrze poradzić się doradcy kredytowego, który nie tylko pomoże w ocenie zdolności kredytowej, lecz także znajdzie najkorzystniejsze oferty banków. Warto podkreślić, że za skorzystanie z usług doradcy kredytowego nie trzeba płacić. Natomiast po samodzielnym wybraniu niekorzystnej oferty banku można wiele stracić.

Kupno mieszkania urządzonego czy do remontu – co jest lepszą opcją?

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić, na pewno zadajesz sobie pytanie, czy lepiej szukać nieruchomości z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim, czy z rynku wtórnego. Obie opcje mają swoje zalety. Jeśli chcesz wydać jak najmniej pieniędzy, dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie nieruchomości niewymagającej remontu. Mieszkania gotowe do wprowadzenia są korzystnym wyborem dla osób, które od razu po zakupie nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na ich urządzenie. W takim wypadku w cenie mieszkania często zawarte jest również jego wyposażenie.

Z największymi dodatkowymi kosztami będzie wiązać się zakup mieszkania do remontu. W tym wypadku konieczne będzie prawdopodobnie wydanie pieniędzy na wyposażenie lokum, a także materiały budowlane.

Taksa notarialna – ile trzeba za nią zapłacić?

Podczas zakupu mieszkania należy również liczyć się z opłatami, które trzeba ponieść w czasie wizyty u notariusza. Konieczne jest dokonanie opłaty od czynności cywilnoprawnych, która wynosi 2% wartości nieruchomości, jeśli kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego. Oprócz tego trzeba również zapłacić za wpis w księdze wieczystej. Warto jednak pamiętać, że sposobem na zaoszczędzenie jest znalezienie notariusza, który oferuje swoje usługi w korzystnych cenach.

Oprócz stałych opłat konieczne jest zapłacenie za taksę notarialną. W przepisach można znaleźć jej maksymalną wartość, jednak warto pamiętać, że nie zawsze dokładnie tyle pieniędzy trzeba wydać. Wiele osób oferuje swoje usługi taniej, co pozwala na większe oszczędności. Przed zakupem mieszkania dobrze więc zapoznać się z dostępnymi ofertami, aby nie przepłacać.

FAQ:

  • Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy na podstawie Twojej sytuacji finansowej może ocenić zdolność kredytową, a także znaleźć najkorzystniejsze oferty banków dotyczące kredytów hipotecznych, dlatego warto skorzystać z jego pomocy.

  • Czy chcąc zaoszczędzić na zakupie mieszkania, warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości pomaga zaoszczędzić na kupnie mieszkania, ponieważ dobrze zna rynek nieruchomości i uczestniczy w negocjacjach ze sprzedającym mieszkanie.

  • Czy lepiej szukać mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym?

Rynek pierwotny oferuje lokale gotowe do zamieszkania, co w wielu przypadkach jest korzystniejsze finansowo niż zakup nieruchomości do remontu. Opłacalne rozwiązanie to też zakup mieszkania z wyposażeniem od osoby prywatnej.

Skontaktuj się z naszym zespołem

ul. Wyspiańskiego 14/3
60-750 Poznań
Godziny otwarcia:

pn – pt  10:00 – 17:00

Wyślij wiadomość
Immohouse.pl 2021
Realizacja NiceIT