Zanim przejdzie się do omawiania symboli, jakie można spotkać w ewidencji gruntów i budynków, warto wytłumaczyć, czym w ogóle jest ten dokument. Określa się go jako publiczny rejestr danych liczbowych oraz opisowych, które dotyczą gruntów, a także budynków oraz lokali. Można w nim również znaleźć informacje na temat położenia, powierzchni, granic oraz przeznaczenia danych gruntów. Co więcej, w ewidencji znajdują się też dane dotyczące właścicieli poszczególnych nieruchomości. Rejestr prowadzą prezydenci miast na prawach powiatów oraz starostowie.
Tematu ewidencji gruntów oraz budynków dotyczy rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Warto także zaznaczyć, że opisywany spis jest zakładany oraz prowadzony w systemie informatycznym, a bazy danych stanowią nieodłączną część Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Z kolei miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który jest obowiązkowy dla każdej gminy. Określa on przeznaczenie poszczególnych terenów, a także ograniczenia, jakie się z tym wiążą.
Myśląc o inwestycji w danym miejscu, warto poznać symbole wykorzystywane w obu tych dokumentach. Oznaczenia działek w planie zagospodarowania są podobne do tych wykorzystywanych w dokumentach dotyczących gruntów. W tym tekście skupimy się przede wszystkim na znaczeniach, jakie dane symbole mają w ewidencji gruntów. Warto je poznać, ponieważ to może pomóc podczas planowania określonych inwestycji na danym terenie.
Znając oznaczenia gruntów, można w prosty sposób dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat danego terenu. Wśród nich są:
Warto zaznaczyć, że oznaczenie R można spotkać także podczas zapoznawania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku symbolizuje on tereny rolnicze.
Oprócz tego posługując się ewidencją gruntów, należy wiedzieć, co oznacza:
Z kolei szukając informacji w planie miejscowym, warto zwrócić uwagę na takie symbole jak:
Warto pamiętać, że przedstawione wyżej symbole stanowią jedynie część wykorzystywanych oznaczeń. W razie wątpliwości dobrze skonsultować się z jednym z naszych specjalistów, który pomoże w poprawnym odczytaniu tego rodzaju dokumentów.
Planując zakup ziemi, dobrze zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kategorie gruntów, jakimi są — działki budowlane oraz rolne. Pierwsze to te, które zostały przeznaczone pod zabudowę, a więc najczęściej poszukiwane przez osoby planujące postawienie na określonej działce własnego domu. Warto pamiętać, że tego rodzaju działki muszą spełniać określone warunki takie jak posiadanie dostępu do drogi publicznej, czy też możliwość podłączenia do nich mediów, bez których trudno wyobrazić sobie mieszkanie w danym miejscu.
Działki rolne są natomiast terenami, które powinny zostać przeznaczone pod uprawy rolnicze, dlatego nie powinno się tam budować domu. Warto jednak pamiętać, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można znaleźć tereny oznaczone jako RM, czyli tereny pod zabudowę zagrodową. Nie dotyczy to jednak wszystkich działek rolnych, dlatego przed dokonaniem inwestycji konieczne jest sprawdzenie dokładnych informacji na temat określonej ziemi.
Planując zakup określonej działki, trzeba dowiedzieć się, co można na niej postawić. Służą do tego wcześniej wymienione dokumenty, a więc: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także ewidencja gruntów. Przed inwestycją, dobrze udać się do urzędu gminy lub miasta i tam przeanalizować dostępne dokumenty. W planie miejscowym należy znaleźć interesujące daną osobę rodzaje działek. Oznaczenia przy każdej z nich pozwolą ocenić, czy nadają się one pod zabudowę.
W części opisowej można przeczytać dokładniejsze informacje dotyczące tego, jakie dokładnie budynki mogą stanąć na danej działce oraz jakie wymagania się przed nimi stawia. Warto przy tym pamiętać, że w dokumentach tych, podczas określania, czy działka jest pod zabudowę, bierze się pod uwagę czynniki ekonomiczne, społeczne oraz środowiskowe, a także plan, jaki na dany obszar ma gmina.
Tak jak zostało powiedziane, w ewidencji oraz planie miejscowym znajdują się określone oznaczenia gruntów. Symbole określają rodzaj terenu, jednak — czy mogą one zostać zmienione? Co zrobić w sytuacji, gdy określona działka spełnia wszystkie wymagania inwestora, jednak jest przeznaczona pod uprawę rolną? W takim wypadku można postarać się o dokonanie zmiany przeznaczenia terenu lub wydanie decyzji dotyczącej określonych warunków zabudowy. Konieczne jest także wyłączenie działki z produkcji rolnej.
Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to możliwe w każdym przypadku. Niektóre tereny nie mogą zostać przekształcone na działki budowlane, ponieważ są ważną częścią gospodarki krajowej. Warto również mieć na uwadze, że kupno tego rodzaju terenów często dochodzi do skutku tylko w przypadku, gdy inwestor ma stosowne uprawnienia rolnicze, jednak istnieją od tego pewne wyjątki.
Najłatwiej uzyskać zgodę na odrolnienie gruntów, które są nieużytkami lub określane są jako te o najniższej przydatności produkcyjnej. Można także starać się o przekształcenie innych działek rolniczych, jednak będzie to prawdopodobnie znacznie trudniejsze. W procesie tym warto również skorzystać z pomocy specjalisty.
FAQ: